Почнімо з визначення терміну «натуральне харчування». Натуральне харчування, натуральне вигодовування, натуралка, видове харчування, сира дієта – усі ці терміни позначають один й той самий спосіб годування собак. А саме раціон, що складається з термічно необроблених (сирих) продуктів, що імітують природний раціон предків собак – вовків. Про повну імітацію не йдеться, але система дозволяє створити в умовах сучасної цивілізації раціон хижаків, до якого найбільше пристосована їхня травна система.
Трохи історії
Зрозуміло, у світі й раніше існували люди, які дотримувались традиційного (природного) способу годування собак. Але про системність можна говорити з 1993 року, коли австралійський ветеринар Ян Біллінгхерст опублікував свою книгу «Дайте собаці кістку». У ній він запропонував абревіатуру для позначення раціону – BARF. Спершу це означало – «кістки та сира їжа» (bones and raw food), а після набуло ширшого трактування – «біологічно відповідна сира їжа» (biologically appropriate raw food).
Основні тези системи БАРФ виглядають так:
- Собака – м’ясоїдна тварина з міцними щелепами та зубами, чия будова оптимізована для роздирання плоті та безпечного пережовування кісток. А її травна система адаптована до переварювання сирого або частково ферментованого тваринного білка.
- Завдання цього способу харчування – сформувати для тварини оптимальний раціон для покращення стану її здоров’я, збільшити тривалість життя, підтримати рівень активності та репродуктивне здоров’я.
- Система BARF не дорівнює способу харчування вовків чи найдавніших предків собак, але досить точно його імітує шляхом поєднання у раціоні сирого м’язового м’яса, субпродуктів, кісткової частини, жиру, а також невеликої кількості яєць, трав та коріння.
- Наявність у раціону тварин зерен злакових культур є неприпустимим, адже травна система собак не здатна адекватно їх перетравити й навіть може реагувати запаленням й дисбіозом.
- Будь-які термічні продукти з раціону виключаються як такі, що мають мінімальну харчову цінність.
Але перш ніж ми розповімо про переваги цього способу харчування, хочемо пояснити, що не так з промисловими кормами.
Промислові корми: так чи ні?
Промислові корми несправедливо називати абсолютним злом. По-перше, в певних станах чи в певні періоди тварини не можуть/не хочуть харчуватись сирим м’ясом. По-друге, зараз пропонується гарний вибір беззернових кормів класу «холістик». Вони досить близькі до раціону БАРФ, але зневоднені й теж містять консерванти й деякі інші добавки. Бо цього вимагають санітарні норми й потреба отримати прибуток.
Але навіть у вигодовуванні кормами цього класу є декілька проблем. Проблема перша – висока вартість. Вона пояснюється високою ціною окремих компонентів, закордонним виробництвом з цінами, прив’язаними до долара чи євро, та торговельною надбавкою. Ви можете створити аналогічний чи близький за складом раціон з сирих продуктів принаймні удвічі дешевше.
Проблема друга – ви ніколи не можете бути на 100% впевненими у якості. Час від часу спалахують скандали з виробниками та постачальниками кормів. Наприклад, бренди Acana та Origen американські покупці звинуватили у використанні м’яса збитих диких тварин. Ба більше – між виробником та вами ще є декілька ланок посередників-постачальників, які мають перевозити та зберігати корми у відповідних умовах. Але чи дотримуються вони цих умов?
Натомість з натуральним кормом ви можете оцінити якість продуктів, спираючись на власні органи чуття. Наприклад, розморожуючи брикети з нашим кормом, можете оцінити структуру, консистенцію, запах та колір м’яса чи субпродуктів. Ви точно знаєте, як це робити, адже так само обирали та купували м’ясо чи субпродукти для власного харчування. Ще з нами ви отримуєте продукцію від виробника: ми закуповуємо м’ясо у перевірених постачальників де якість і дбайливе ставлення до всього процесу є основою нашого вибору, самостійно переробляємо, фасуємо, заморожуємо, зберігаємо та надсилаємо його.
Переваги натурального вигодовування
Обираючи сирий раціон, в основі якого м’ясо та субпродукти, ви:
- обираєте видотиповий раціон для собак, до якого найкраще пристосована травна система цих тварин;
- впевнені в якості харчування, адже можете перевірити його навіть без лабораторних тестів;
- не годуєте улюбленця емульгаторами, консервантами, фарбниками, підсилювачами смаку;
- не маєте проблем з відмовою від їжі, адже у сирого раціону найбільша смакова привабність – завдяки природній вологості та смаку абсолютна більшість собак не відмовляється від необроблених продуктів й набагато завзятіше їх їсть;
- бачите, як покращується якість шерсті, здоров’я зубів та зростає рівень активності навіть у літніх тварин;
- можете спостерігати, як зникає алергія на деякі чи усі продукти – алергія є автоімунним захворюванням і деколи спричиняється компонентами промислових кормів, що накопичуються в тканинах. Коли ці компоненти перестають систематично потрапляти до організму й виводяться в процесі детоксикації, прояви алергії теж зменшуються чи зникають. Але так стається не у 100% випадків, адже алергія може бути спадковою чи мати інші причини.
І ви дійсно суттєво заощаджуєте. Зараз це доведемо. Наприклад, 12 кг дійсно якісного корму класу «холістик» для собак марки Grandorf зараз коштує понад 4500 грн. Для тварин вагою 40 кг виробник рекомендує згодовувати щодня 380 грамів корму. При такій щоденній нормі на 30 днів потрібно 11,4 кг корму. Себто, для популярних порід собак (лабрадор, ретривер, вівчарки тощо) потрібна 12 кг такого корму на суму 4500 грн. щомісяця.
На 4500 гривень в нашому магазині ви можете купити:
- 40 кг м’ясної обрізі з яловичої ноги;
- або 68 кг яловичого калтика;
- чи 70 кг корму «Мікс м’ясний»
Але залишається відкритим питання про те, на скільки вистачить перелічених продуктів. Говоритимемо про корм «М’ясний мікс», тому що по суті це повнораціонний корм, що складається з яловичого знежиреного м’яса, доповненого субпродуктами (серце, легені, печінка) та дрібно помеленою кістковою частиною. Щоб він був на 100% повнораціонним, його потрібно доповнити овочами (міксом чи давати різні овочі по черзі у невеликій кількості), невеликою кількістю молочнокислих компонентів, 1-2 яйцями щотижня та декількома іншими компонентами, про які розповімо далі. Також бажано раз на тиждень давати тварині свіжий коров’ячий рубець. Але до формування раціону ми перейдемо пізніше.
Зараз про те, що у вигляді цього корму ви отримуєте 80-90% раціону собаки. За загальними порадами ветеринарних дієтологів для тварин на сирому раціоні денна норма складає 3,5% від їхньої ваги (дорослі собаки та підлітки) або 5-7% від ваги для цуценят до 6 місяців.
Отже, денна норма сирого раціону для дорослої собаки вагою 40 кг (та сама вага, що у прикладі з сухим кормом) має бути наступною:
- 1% від ваги 40 кг складає 400 грамів х 3,5 = 1,400 кг
Тобто, собака вагою 40 кг має отримувати 1400 кг сирого корму в день. Навіть якщо орієнтуватись тільки на цю суху цифру, то 70 кг корму вам вистачить на 50 днів. Але це формально. Фактично ж у ці 1400 кг входять також овочі, рубець, яйця та молочні продукти. Тобто витрата м’ясного корму буде меншою і його може вистачити на довше. Тобто годувати натуралкою удвічі дешевше. До того ж натуральні продукти засвоюються краще – коли травна система тварини адаптується до нового раціону, собака може наїдатись навіть меншою кількістю натуральної їжі.
Але заради справедливості маємо сказати, що денна норма корму може бути більшою для тварини з аналогічною вагою, якщо її фізична та розумова активність висока (ноузворк, службова, пошукова робота, спорт, активні ігри на прогулянці). Але в такому випадку витрата сухого корму теж була б вищою. Тому навряд чи співвідношення вартості зміниться.
Тепер можемо перейти до, власне, особливостей, процесу та конкретних рекомендацій щодо переходу вашої собаки на натуральне харчування.
Пункт 1. Оберіть тактику переходу
Існує всього дві тактики переведення собак на raw-дієту:
- швидкий
- повільний
Швидкий або експрес-метод підходить лише молодим та здоровим собакам, що не мають хронічних захворювань ШКТ, підтверджених алергій на певні види м’яса та проблем з вагою. Чим довше тварина їла промисловий корм, тим менше їй підходить цей метод. Суть його в тому, що ви просто починаєте новий день з нової їжі. В такому випадку можлива короткотривала зміна консистенції екскрементів, але організм здорових собак зазвичай швидко адаптується до нового раціону. Тому за 2-3 дні все має прийти до норми. Якщо хвилюєтесь, можете до перших порцій додавати більше кефіру, ряжанки, кислого молока чи комплекс пробіотиків для собак.
Другий метод універсальний – він підходить собакам різних порід, статі, віку та кондиції. Здоровим та молодим теж. Якщо собака – ваша перша тварина, радимо вдатись саме до цього методу: так буде менше стресу для вас. Ви не будете хвилюватись, метушитись й посилати невербальні сигнали тривожності, тому й для вашої собаки все пройде спокійніше.
Тактика поступового переходу передбачає переведення на сирий раціон протягом 1-2 тижнів. Інколи може знадобитись й більше часу, адже темп переходу залежить від віку, стану здоров’я, ваги та рівня активності. Розпочніть з одного годування сирими продуктами на день, а в друге годування давайте тварині звичний корм. Між годуваннями має пройти достатній час (в середньому 8 годин). Зберігайте такий формат годування 2-3 дні, спостерігаючи за станом та випорожненням собаки. Якщо консистенція нормальна, кал сформований, можете рухатись далі. Якщо кал рідкий або несформований, продовжуйте годувати тварину в такому форматі до того моменту, поки випорожнення стабілізується.
Коли це стається, поступово збільшуйте відсоток сирих продуктів у раціоні. Це можна реалізувати одним з наступних способів:
- збільшену частку сирого раціону (60-70%) згодовувати зранку, а догодовувати ввечері зменшеною кількістю корму;
- або тимчасово годувати тварину тричі на день у співвідношенні 75% сирого корму та 25% сухого корму – зранку видати більшу частину сирої їжі, через 4-5 годин згодувати меншу частину сирої їжі й ввечері віддати сухий корм.
Після збільшення частки сирого корму ШКТ тварини теж може відреагувати погіршенням якості екскрементів. Й переходити до 100% натурального раціону можна лише тоді, коли кал тварини стане твердим, сформованим, невеликого розміру. Оскільки натуральні продукти засвоюються легше, випорожнення здорової собаки завжди матиме такий вигляд. Нормально, якщо собака ходитиме в туалет лише 1 раз на день.
Полегшити перехід можна двома способами:
- До кожної порції корму впродовж усього періоду переходу додавати пробіотики, травні ферменти чи кисломолочні продукти.
- Обробляти сирі продукти термічно – для перших порцій варити їх повністю, далі проварювати частково, а після можна обробляти окропом лише поверхнево.
Якщо вирішили давати кістки окремо, обирайте лише великі чи м’які – наприклад, гомілкові яловичі чи м’які курячі остови, очищені від м’яса. І в жодному разі не обробляйте їх термічно. Якщо у складі корму є м’ясо-кісткові компоненти, варити його не можна. Наприклад, «Мікс м’ясний» містить мясо-кісткову частину із вмістом хрящів та кісток, тож обробляти його термічно заборонено. І якби ви просили порадити вам продукт для переходу, то ми б порадили будь-який варіант з м’язовим м’ясом – можна поєднувати м’ясо 1 та 2 класу, адже годувати лише найніжнішою вирізкою собаку не тільки дорого, але й небезпечно. Вона має обов’язково отримувати кістки та субпродукти, адже в природному середовищі тварини з’їдають тушу здобичі майже на 95%, залишаючи лише грубі елементи кістяка.
Пункт 2. Приготуйтесь до певних змін
Впродовж усього процесу переходу та декілька тижнів після ви можете спостерігати певні явища, причиною яких є детоксикація. Організм адаптується до нового харчування, змінюючи набір ферментів та активізуючи процеси детоксикація. Очищення відбувається через кишківник та шкіру. Ви можете спостерігати:
- надмірне линяння;
- підвищену сльозотечу;
- появу слизу в екскрементах;
- сухість шкіри та погіршення її стану.
Усі ці явища є нормальними, якщо тривають недовго. У молодих тварин вони можуть тривати тиждень чи два, у літніх – до місяця. Але якщо не зникають повністю, це має стати приводом для звертання до ветеринарного лікаря чи відмови від сирого вигодовування. Адже сира дієта – хоч і найбільш природний, але не універсальний спосіб харчування для сучасних собак. Невеликій кількості тварин вона все ж не підходить.
Ще один момент, на який ви можете звернути увагу в процесі – улюбленець починає менше пити. І це нормально, адже частину води він отримуватимує з їжею. Тому сечовий міхур спорожнятиметься рідше.
Пункт 3. Сформуйте раціон
Натуральний раціон для собаки має включати наступні компоненти:
- м’язове м’ясо, можливо на кістці (50%) – підходить яловичина, птиця та конина, курятина (якщо немає алергії), баранина та свинина прийнятні (свинину купувати лише ту, що призначена для людей), але їх потрібно давати на третину менше через високу жирність та самостійно очищувати від надлишків сала;
- субпродукти (20%) – серце, печінка, легені, селезінка, нирки, шлунки (обов’язково додавати коров’ячий рубець 1-2 рази на день, адже він містить симбіотичні мікроорганізми, що конче потрібні для кишківника тварини);
- м’ясо-кісткова частина та компоненти, що містять колаген й еластин (15%) – шиї птахів, гомілки, крило, калтик, трахея, великі яловичі кістки. Все перелічене в жодному разі не можна піддавати термічній обробці. Усе, крім великих кісток, згодовується в основні прийоми їжі. Кістки – це здорові натуральні ласощі, які дають у проміжках між їжею тоді, коли тварина вже не голодна і не їсть поквапливо. Кістки потрібно забирати тоді, коли собака з’їла хрящ та м’яку частину кістки під ним: тверда серединка може травмувати стравохід, шлунок й забивати кишківник;
- овочі, фрукти та зелень (10%) – морква, білокачанна капуста, броколі, селера, листова зелень, сира картопля, гарбуз, буряк, шпинат, яблука. Їх потрібно подрібнювати, перетворюючи на кашу – саме така форма подобається більшості собак;
- яйця, кисломолочні продукти, сира морська риба (5%) – перелічені компоненти не потрібно давати тварині в кожен прийом їжі. Оптимально додавати 1-2 рази на тиждень, чергуючи продукти щотижня, бо це зручно. Наприклад, в 1 тиждень ви додаєте 1-2 яйця, наступного тижня – кефір чи домашній сир, третього тижня – сиру рибу (сардина, хек, минтай, оселедець несолоний, скумбрія тощо). Рибу теж бажано чергувати, кожного разу купуючи різні види.
Наша мета – надати чесну інформацію про натуральне вигодовування без міфів. Тому ми звертаємо увагу, що такий раціон складніше збалансувати – лиш тут він програє промисловим кормам. У 2001 році в журналі Американської ветеринарної асоціації опублікували статтю Лізи Фрімен, в якій вона оцінила різні типи сирих раціонів та виявила, що вони можуть бути незбалансованими. Дослідження професора Вакшлага доводить, що незбалансована сира дієта може викликати легку анемію через брак білка та проблеми з кістками та зубами через недостатню кількість фосфору та кальцію в раціоні (але його робота частково фінансується великою корпорацією, що виробляє популярні марки преміум-кормів). Також можливі наступні труднощі:
- через завелику кількість білка сира дієта не підходить тваринам з серйозною нирковою недостатністю;
- забагато печінки у раціоні може перенасичувати вітаміном А;
- надто висока кількість тваринних жирів також може бути шкідливою, тому жирні види м’яса потрібно очищувати від більшої частини сала.
На щастя, усі перелічені ризики можна нейтралізувати, якщо враховувати наступні поради:
- Якщо тварина похилого віку чи має проблеми з нирками, варто принаймні двічі зменшити кількість білка в сирому раціоні, збільшивши частку овочів чи додаючи крупи без глютену (рис, гречка, просо).
- До раціону обов’язково додавайте якісний риб’ячий жир, як джерело мононенасичених жирів, яких мало в продуктах тваринного походження.
- Не забувайте про кальцій – або давайте його тварині курсами, або раз на тиждень кладіть до миски з їжею добре подрібнену яєчну шкаралупу.
- Також час від часу додавайте нерафіновану кокосову олію (інші рослинні олії тварині не потрібні) – вона підтримує здоров’я кишківника й необхідна для повноцінної роботи щитоподібної залози.
- Не купуйте печінку занадто часто – тварина отримає достатню кількість вітаміну А, навіть якщо печінка потраплятиме до її раціону раз на тиждень.
Що робити, якщо собака перебірлива?
Більшість собак досить швидко та з помітним задоволенням переходять на сирий раціон. Але певні ментальні проблеми чи тривала адаптація можуть викликати тривожність тварини. Така тварина підозріло ставиться до усього нового – людей, іграшок, їжі. Бувають й інші причини того, що тварина сприймає новий раціон неохоче. Наступні поради допоможуть підсилити харчовий інтерес чи прибрати тривожність:
- годуйте тварину в новому місці;
- насипайте їжу не до глибокої миски, а до пласкої тарілки – собака бачитиме, що їсть;
- не використовуйте одразу змішані дрібно подрібнені корми – ріжте м’ясо великими шматками й не змішуйте окремі види м’яса, овочі, яйця між собою;
- додавайте зверху риб’ячий жир, трохи консервів, призначених для людей (наприклад, сардин), варену печінку – вони дуже привабливо пахнуть й маскують запах сирого м’яса;
- усі компоненти (навіть попередньо проварені) мають мати кімнатну температуру.
Висновок
Натуральне вигодовування – дійсно найкращий спосіб харчування для більшості собак. Воно підходить особинам різного віку, породи, стану. Допомагає позбавитись від алергійних проявів, покращити стан шерсті та зубів, підвищує рівень енергії та витривалість. На сирому раціоні власники забувають про перебірливість улюбленців. Тоді як поширеною є ситуація, коли тварина раптово відмовляється від промислового корму певної марки, який їла дуже довго. Й доводиться шукати йому заміну – це може бути довгим процесом й повторюватись неодноразово.
Але недоліки у цього раціону теж є. Перший – складність. Якщо насипати корм з пакета можна за 1 хвилину, то наповнити миску сирими продуктами значно складніше. Однак ми спростили це завдання: фасуємо усі продукти порціями та пропонуємо вже готові подрібнені та збалансовані корми різної якості. Вам потрібно лише розморозити пакет в холодильнику й викласти потрібну кількість до миски улюбленця. Так, це дещо складніше, але лікувати тварину від алергії теж не дуже просто та дешево.
Друга проблема – можлива незбалансованість такого раціону. Її можна уникнути, якщо дотримуватись порад у тексті вище. Якщо ж хочете мати 100% гарантії, звернуться до ветеринарного дієтолога, який проаналізує потреби вашого улюбленця й сформує для нього збалансований раціон з точним переліком продуктів та їхньою вагою на місяць. Також корисним буде щорічно проходити чек-ап, здаючи розширений аналіз крові – так можна побачити й виправити більшість дефіцитів. Втім, він не завадить також й тим тваринам, що харчуються промисловими кормами.
Добрий день. Дуже дякую за інформацію. Хоч я вже досвідчений власник собак, та багато чого стаття нагадала/додала до моїх знань. А додавання кокосового масла мене, взагалі, дуже здивувало, адже собакам даю лляне, але знаю, що мої вихованці полюбляють їсти кокос.
Дякую за таке чудове розʼяснення ще й безкоштовно! Дуже допомогли зрозуміти дану тематику.